W co inwestować na giełdzie?

Inwestowania na giełdzie w dzisiejszych czasach może nauczyć się każdy z nas i nie jest to trudna sprawa. Dzisiaj można inwestować bez wychodzenia z domu, ważne jednak by wcześniej dobrze się zorientować i wiedzieć w jaki sposób to zrobić. Wiele banków posiada dzisiaj możliwość by założyć konto w domu maklerski, które przynależy do banku. W takiej sytuacji wystarczy zalogować do serwisu transakcyjnego i złożyć wniosek o otwarcie rachunku maklerskiego. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad i możliwości, które należy poznać zanim zdecydujemy się na konkretny sposób gry na giełdzie.

Kontrakty FUTURES vs. CFD

Kontrakt Futures to umowa między kupującym, a sprzedającym na zakupy bądź sprzedaż danego waloru w przyszłości po określonej cenie. Kontrakt jest zawierany za pośrednictwem giełdy terminowej, którą określają warunki kontraktu. Posiada ona kilka podstawowych instrumentów i zaliczają się do nich kontrakty na stopę procentową, akcje, waluty, towary czy derywaty pogodowe. Kontrakt futures jest także specjalnie wystandaryzowanym i określa się w nim instrument bazowy, wielkość kontraktu, czas trwania kontraktu czy nawet warunki dostawy. Ważnym elementem kontraktu futures jest fakt, że może zostać zamknięty przed datą jego wygaśnięcia poprzez zdjęcie pozycji przeciwstawnej. Dobrym porównaniem jest tutaj fakt, że marketing to market, inwestor ma na celu zakupienie kontraktu i musi wpłacać określone kwoty, które są wartością procentową całej kwoty kontraktu tzw. depozyt początkowy. Każdy codzienny rachunek jest korygowany in plus lub in minus. Ustalany jest także depozyt początkowy. W momencie, gdy kwota na rachunku spadnie poniżej tego poziomu trzeba wpłacić tzw depozyt uzupełniający.

Rynek kontraktów CFD jest rynkiem pozagiełdowym. Charakteryzuje go to, że nie posiada jednej siedziby, tak jak jest w przypadku giełd. Na rynku pozagiełdowym mamy możliwość negocjowania warunków kontraktu. Na giełdzie wszystkie instrumenty są z góry określone. Rynek ten tworzony jest przez brokerów, banki, fundusze inwestycyjne czy fundusze hedgingowe. Dzisiaj oferuje on szereg instrumentów, które można wykorzystać w celach zabezpieczenia przed ryzykiem np. kursowym, stopy procentowej, ale też do celów inwestycyjnych. Bardzo ważną rolę pośrednika w inwestycjach pełnią brokerzy.

Akcje Polskie vs. akcje światowe

Istnieje możliwość kupowania akcji zagranicznych przez internet. Zawsze pojawia się pytanie czy warto? Działa to na tej zasadzie, że większość brokerów zapewnia każdemu swojemu klientowi dostęp do specjalnego oprogramowania. Istotną wiadomością jest to, że giełdy zagraniczne ze względu na długą historię są znacznie bardziej zaawansowane. Jest możliwe zastosowanie na nich dźwigni finansowej. Obsługa brokerska dzisiaj to nie tylko możliwość kupowania i sprzedawania akcji, ale także oferują oni kompleksową obsługę w zakresie informacji rynkowych, analiz oraz raportów. Podczas wyboru odpowiednich akcji na zagranicznych rynkach należy pamiętać o tym by sprawdzić, w jakim kraju została zarejestrowana instytucja oferująca usługi, i jakiemu nadzorowi finansowemu podlega. Nie zawsze kraj siedziby pokrywa się z krajem zarejestrowanym.

W przypadku akcji Polskich mamy pewność, że w przypadku niepowodzenia jest znacznie większa szansa na odzyskanie tych pieniędzy, ponieważ łatwiej jest zlokalizować spółkę i do niej dotrzeć. Zasady, które ustalają brokerzy są takie same jak w przypadku akcji zagranicznych, jedynie czasem posługują się innymi narzędziami i mniejszymi kwotami.

Co jest ważne podczas inwestowania na giełdzie?

Giełda rządzi się kilka bardzo ważnymi pojęciami, które powinna znać każda osoba, która ma w planach zacząć inwestowanie na giełdzie. Ważnym elementem jest płynność giełdzie. Określa ona potencjalną możliwość swobodnego i natychmiastowego kupna lub sprzedaży akcji po aktualnej cenie rynkowej. Warunek ten może zostać spełniony w momencie jeśli wystarczająca duża będzie aktualna wielkość ofert kupna lub sprzedaży zgłoszonych przez uczestników po obu stronach rynku. Im więcej i im większe oferty tym większa płynność akcji. Podczas inwestowania na giełdzie zdarzają się momenty, w którym trzeba wykonać egzekucję i spróbować odzyskać swoje pieniądze za pomocą komornika. To nie jest tak, że wszystkie pieniądze można stracić w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *