Czym jest oscylator Awesome?

Czym jest oscylator Awesome?

Oscylator Awesom to jeden spośród trzech wskaźników analizy technicznej autorstwa Billa Williamsa. Dwa pozostałe wskaźniki Williamsa to Alligator Oscillator oraz Fraktal. Oscylatro Awesome jest nazywany wskaźnikiem impetu cen lub impetu rynku. Za jego pomocą określa się kierunek i siłę trendu. Zaletą oscylatora Awesome jest łatwość stosowania zarówno przez doświadczonych inwestorów, jak i początkujących graczy. Istotną cechą tego wskaźnika jest użyteczność tak w przypadku walut, jak i towarów, czy papierów wartościowych.

Oscylator Awesome wskazuje na siłę i kierunek trendu na podstawie porównania impetu z 5 okresów z impetem z 34 okresów. Różnica pomiędzy średnią kroczącą opartą o ceny średnie z 5 okresów, a średnią kroczącą opartą o ceny średnie z 34 okresów to właśnie Oscylator Awesome. Wartości tu podane, czyli 5 okresów oraz 34 okresy są stałe i nie można ich zmieniać, adaptując wskaźnik do innych warunków.

Rozpatrując oscylator Awesome na historiogramie obserwujemy słupki w kolorze czerwonym i zielonym. Czerwony słupek oznacza, że różnica pomiędzy średnimi kroczącymi opartymi na cenach średnich z 5 i z 34 okresów w danym okresie jest mniejsza, niż w poprzednim okresie. Zielony słupek, odwrotnie, oznacza, że różnica ta jest większa, niż w minionym okresie.

Sygnały generowane przez oscylator Awesome

Pierwszą grupą sygnałów są sygnały kupna generowane przez wskaźnik AO. Pierwszy sygnał powstaje, gdy wartości wskaźnika znajdujące się poniżej linii zero zaczynają zmieniać kolor na zielony. Kolejny sygnał jest nadawany, gdy wartości wskaźnika AO zaczynają wzrastać ponad linię zero. Trzeci sygnał jest generowany, gdy wartości wskaźnika Awesome znajdują się poniżej linii zera, ale dodatkowo zachodzą dwie sytuacje: ostatni spadek wskaźnika jest wyższy od spadku poprzedzającego dołek, a jednocześnie wskaźnik mierzony pomiędzy dwoma dołkami nie wzrasta powyżej zera.

Wskaźnik Awesome generuje również sygnały do sprzedaży. Występują one w następujących sytuacjach: pierwszy sygnał sprzedaży powstaje, gdy wartości wskaźnika pozostają powyżej linii zero i zmieniają kolor na czerwony. Kolejny sygnał generowany jest w momencie, gdy wartości wskaźnika spadają poniżej zera. Analogicznie do sygnałów kupna generowanych przez oscylator Awesome, ostatni sygnał sprzedaży nadawany jest, gdy wartości wskaźnika wzrosną powyżej zera, a szczyt ostatni jest niższy od szczytu przedostatniego. Drugi warunek, który musi być przy tym spełniony to wartości pomiędzy dwoma szczytami utrzymujące się powyżej zera .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *