Co to jest strategia transakcyjna?

Co to jest strategia transakcyjna?

Każdy inwestor ma swoją strategię transakcyjną, czyli zasady otwierania i zamykania pozycji oraz reguły inwestowania kapitału. Ustalenie strategii jest szczególnie ważne dla początkujących graczy. Pomaga uniknąć pułapek i kierować się do wytyczonego celu.

Stopa zwrotu

Początkujący gracz powinien wyznaczyć sobie stopę zwrotu, którą chciałby osiągnąć. Dobrze, jeśli jest stopa zwrotu wyznaczona na przystępnym poziomie, takim, który nie motywuje do nadmiernego ryzyka. Ustalanie stopy zwrotu jest jak wyznaczanie własnego wynagrodzenia za pracę, jaką gracz wkłada w osiągnięcie zysku. W początkowej fazie nie należy jednak zakładać, ze inwestowanie będzie „pracą na pełen etat”, ponadto trzeba uzmysłowić sobie, że startując z niewielką pulą pieniędzy, nie uzyska się zawrotnych sum na rachunku bankowym.

Maksymalne obsunięcie kapitału

Maksymalne obsunięcie kapitału to akceptowalna przez inwestora utrata kapitału w jakimś okresie (np. w miesiącu). Jeśli gracz ustali, że dopuszcza stratę w wysokości 20% środków, to przy osiągnięciu tego maksimum musi zastanowić się nad zmianą strategii.

Wyznaczanie takiego maksimum pomaga pokonać naturę skłonną do wycofywana się z gry przy kilku nieudanych podejściach. Jeśli inwestor utracił pewną sumę w wielu transakcjach pod rząd to może zniechęcić się do gry. Tymczasem strata środków może być niewielka.

Kiedy funkcjonuje wyznaczony pułap, gra staje się prostsza. Rezygnacja następuje wówczas, gdy granica zostanie przekroczona.

Praca na pełen etat, czy na ¼?

Czas spędzany przed monitorem w pogoni za zyskiem jest równie ważny jak kwestia przewidywanego zysku, czy dopuszczalnej straty. Dlaczego? Ten, kto dysponuje niewielką ilością czasu raczej nie osiągnie sukcesu w day tradingu. Jego przeznaczeniem staną się inwestycje średnio i długoterminowe.

Day, swing i position – style tradingu

Day trading to styl inwestowania, który łączy się przede wszystkim z bezustannym śledzeniem ruchu na rynku walut. Charakteryzuje się wykorzystywaniem niewielkich ruchów na rynku i otwieraniem oraz zamykaniem transakcji podczas tej samej sesji.

Day trading daje poczucie większej kontroli nad inwestycjami, jednak duża ilość transakcji generuje duże koszty obsługi. Poza tym day trading wymaga zaangażowania znacznych środków.

Wygodniejszym stylem jest swing trading. Polega on na otwieraniu i zamykaniu pozycji w nieco dłuższym terminie (od 2 do kilku dni).

Stylem, który polega na otwieraniu i zamykaniu pozycji w bardzo długich okresach (kilka tygodni) jest position trading. W tym wariancie, bardziej niż w dwóch poprzednich warto posługiwać się analizą fundamentalną, zamiast techniczną. Dużym plusem position tradingu jest mała wymagana ilość poświęcanego czasu oraz niskie koszty transakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *